Luźna pochwa – dlaczego tak się dzieje?

Kobieta w turkusowym staniku w wannie

Jeśli chodzi o pochwę, istnieje wiele mitów i nieporozumień. Istnieje przekonanie, że pochwy mogą stracić elastyczność i na zawsze stać się luźne. Jednak nie jest to prawdą.

Twoja pochwa jest elastyczna. Oznacza to, że może się rozciągać, aby pomieścić rzeczy wchodzące (penis lub zabawka erotyczna) lub wychodzące (dziecko). Ale po niedługim czasie pochwa wraca do poprzedniego kształtu. Twoja pochwa może się nieco rozluźnić wraz z wiekiem lub po urodzeniu dzieci, ale ogólnie rzecz biorąc, mięśnie rozciągają się i kurczą jak akordeon lub gumka.

Poniżej opowiemy, skąd pochodzi ten mit, w jaki sposób „ciasna” pochwa może być oznaką choroby, jak wzmocnić dno miednicy i nie tylko.

Obalmy mit „luźnej” pochwy

Po pierwsze: nie ma czegoś takiego jak „luźna” pochwa. Twoja pochwa może się zmieniać z upływem czasu z powodu wieku i porodu, ale nie straci swojej rozciągliwości na stałe.

Mit o „luźnej” pochwie był historycznie używany, aby obrazić i zawstydzić kobiety za ich „rozwiązłe” życie seksualne. Przecież określenie „luźnej” pochwy nigdy nie jest używane do opisania kobiety, która uprawia dużo seksu z jednym partnerem. Zawsze chodzi o kobiety, które uprawiają seks z więcej niż jednym mężczyzną.

Prawda jest jednak taka, że nie ma znaczenia, z kim i jak często uprawiasz seks. Penetracja nie powoduje trwałego rozciągnięcia pochwy.

„Ciasna” pochwa niekoniecznie jest dobrą oznaką

Ważną informacją jest, że „ciasna” pochwa może być oznaką ukrytego niepokoju, zwłaszcza jeśli odczuwasz dyskomfort podczas penetracji.

Twoje mięśnie pochwy naturalnie rozluźniają się, gdy jesteś podniecona. Jeśli nie czujesz podniecenia, zainteresowania lub fizycznie nie jesteś przygotowana do stosunku, Twoja pochwa nie rozluźni się, nie nawilży i nie rozciągnie się.

Napięte mięśnie pochwy mogą zatem sprawić, że stosunek seksualny będzie bolesny lub niemożliwy do wykonania. Ekstremalne napięcie pochwy może być również oznaką pochwicy. Jest to uleczalne zaburzenie fizyczne, które dotyka 1 na 500 kobiet. Pochwica to ból, który pojawia się przed lub podczas penetracji. Może pojawiać się podczas stosunku seksualnego, wkładania tamponu lub wziernika podczas badania ginekologicznego.

Jeśli brzmi to znajomo, koniecznie umów się na wizytę u swojego ginekologa. Oceni Twoje objawy i pomoże w postawieniu diagnozy. W przypadku pochwicy lekarz może zalecić ćwiczenia mięśni dna miednicy, terapię rozszerzającą pochwę lub zastrzyki z botoksu w celu rozluźnienia mięśni.

Twoja pochwa z czasem się zmienia

Tylko dwie rzeczy mogą wpływać na elastyczność pochwy: wiek i poród. Częsty seks – lub jego brak – nie spowoduje, że Twoja pochwa straci swoją rozciągliwość.

Z biegiem czasu poród i wiek mogą potencjalnie spowodować lekkie, naturalne rozluźnienie pochwy. Kobiety, które miały więcej niż jeden poród pochwowy, częściej mają osłabione mięśnie pochwy. Również starzenie się może powodować utratę elastyczności pochwy, niezależnie od tego, czy masz dzieci.

Wiek

Możesz zacząć dostrzegać zmianę elastyczności pochwy po czterdziestce. Dzieje się tak, ponieważ poziom estrogenu zaczyna spadać, gdy kobieta wchodzi w etap okołomenopauzalny.

Utrata estrogenu oznacza, że tkanka pochwy stanie się:

·      cieńsza

·      bardziej sucha

·      mniej kwaśna

·      mniej rozciągliwa lub elastyczna

Zmiany te mogą stać się bardziej zauważalne po osiągnięciu pełnej menopauzy.

Poród

To naturalne, że Twoja pochwa zmienia się po porodzie siłami natury. W końcu mięśnie pochwy rozciągają się, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny.

Po urodzeniu dziecka możesz zauważyć, że Twoja pochwa wydaje się nieco luźniejsza niż zwykle. To jest całkowicie naturalne. Powinna zacząć kurczyć się kilka dni po porodzie, chociaż może nie powrócić w pełni do swojej pierwotnej formy.

Jeśli miałaś kilka porodów, mięśnie Twojej pochwy prawdopodobnie stracą trochę elastyczności. Jeśli czujesz się z tym niekomfortowo, istnieją ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby wzmocnić mięśnie Kegla przed, w trakcie i po ciąży.

Jak wzmocnić mięśnie pochwy

Ćwiczenia mięśni Kegla to świetny sposób na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Te mięśnie należą do mięśni głębokich i pomagają wspierać Twoje:

·      pęcherz

·      odbyt

·      jelito cienkie

·      macicę

Kiedy mięśnie dna miednicy słabną z wiekiem lub po porodzie, możesz:

·      cierpieć na przypadkowe nietrzymanie moczu lub puszczanie gazów

·      czuć ciągłą potrzebę sikania

·      odczuwać ból w okolicy miednicy

·      odczuwać ból podczas seksu

Chociaż ćwiczenia dna miednicy mogą pomóc w leczeniu łagodnego nietrzymania moczu, nie są tak skuteczne dla kobiet, które doświadczają ciężkiego nietrzymania moczu. Twój lekarz może pomóc w opracowaniu odpowiedniego planu leczenia, który odpowiada Twoim potrzebom.

Chcesz wzmocnić dno miednicy? Oto kilka ćwiczeń, które możesz wypróbować:

Nogi kobiety w czarnych szpilkach

Ćwiczenia Kegla

1.     Najpierw musisz zlokalizować swoje mięśnie dna miednicy. Najprościej to zrobić, zatrzymując strumień moczu podczas sikania. Jeśli Ci się uda, poczujesz, które mięśnie są za to odpowiedzialne. Gdy to zrobisz, wykonaj następujące kroki:

2.     Wybierz odpowiednią pozycję. Większość ludzi woli leżeć na plecach podczas tych ćwiczeń.

3.     Napnij mięśnie dna miednicy. Przytrzymaj skurcz przez 5 sekund i rozluźnij przez kolejne 5 sekund.

4.     Powtórz ten krok co najmniej 5 razy z rzędu.

5.     W miarę budowania siły zwiększ czas do 10 sekund. Staraj się nie napinać ud, brzucha ani pośladków podczas tych ćwiczeń. Po prostu skup się na dnie miednicy.

6.     Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj 3 takie serie ćwiczeń od 5 do 10 razy dziennie. Powinnaś zobaczyć poprawę już w ciągu kilku tygodni.

Ćwiczenia pochylenia miednicy

Aby wzmocnić mięśnie pochwy za pomocą ćwiczenia pochylenia miednicy:

1.     Stań tyłem do ściany, dotykając ją ramionami i pupą. Utrzymuj lekko ugięte kolana.

2.     Wciągnij pępek w kierunku kręgosłupa. Kiedy to zrobisz, Twoje plecy powinny rozpłaszczyć się na ścianie.

3.     Napnij mięśnie brzucha na 4 sekundy, a następnie rozluźnij.

4.     Rób 10 powtórzeń, do 5 razy dziennie.

Stożki dopochwowe

Możesz także wzmocnić mięśnie dna miednicy za pomocą stożka dopochwowego. Jest to ciężki przedmiot wielkości tamponu, który wkładasz do pochwy i utrzymujesz siłą mięśni.

Zrób to w następujący sposób:

1.     Włóż najlżejszy stożek do pochwy.

2.     Napnij mięśnie. Trzymaj go w miejscu przez około 15 minut, dwa razy dziennie.

3.     Zwiększ wagę stożka, gdy poczujesz, że najlżejszy nie sprawia Ci już trudności.

Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (NMES)

NMES może pomóc wzmocnić mięśnie pochwy, wysyłając prąd elektryczny przez dno miednicy za pomocą sondy. Stymulacja elektryczna spowoduje skurcz i rozluźnienie mięśni dna miednicy. Istnieją również inne formy terapii – laserowe zwężenie pochwy, laserowa rewitalizacja pochwy oraz inne rodzaje zabiegów, które pomogą Ci w wypadku gdy czujesz dyskomfort związany z tym.

Oczywiście, zespół rozluźnienia pochwy jest całkiem realny – zespół luźnej pochwy może mieć też wpływ na pogorszenie się Twojego życia seksualnego, jednak przed postanowieniem wykonania zabiegu zapytaj swojego o lekarza o inną formę terapii. Spytaj się też o to, czy zabieg naprawdę jest Ci potrzebny – być może wystarczy seria ćwiczeń lub też może nie masz tak naprawdę o co się martwić.

Pamiętaj: „luźna” pochwa to mit. Wiek i poród mogą powodować naturalną utratę elastyczności pochwy, ale mięśnie nigdy nie rozciągają się na stałe. Z czasem pochwa wróci do swojej pierwotnej formy.

Jeśli martwisz się zmianami, skontaktuj się z lekarzem, aby szczegółowo omówić, co Cię niepokoi. Ginekolog może pomóc złagodzić Twoje obawy i doradzić Ci w sprawie podjęcia ewentualnych dalszych kroków leczenia.