Jak Twój związek może przetrwać zdradę?

Dla wielu ludzi niewierność i zdrada męża lub zdrada żony to nie tylko gwałtowny wzrost prędkości, ale też kolizja kończąca relację. Nie dla wszystkich. Z badań przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że aż 33% ankietowanych osób sądzi, że ich związek przetrwałby romans. 

Oczywiście każdy związek jest inny i nie można tak generalizować, jednak terapeuci przyjmujący pary coraz pozytywniej podchodzą do naprawiania relacji po zdradzie i mówią, że jest to naprawdę możliwe.

Faktem jest to, że zdrada fizyczna i zdrada emocjonalna to coraz częstsze zjawisko, pytaniem jest jednak to, co robić po tym, jak się zdradziło bądź zostało zdradzonym?

Niewierność to trudne przeżycie dla każdej pary, ponieważ wpływa ona na poczucie zaufania do innej osoby (nie mówiąc już o tym, co to robi z poczuciem własnej wartości osoby zdradzanej) i uderza nie tylko w przeszłość i teraźniejszość, ale też na przyszłość naszej relacji z partnerem.

Romans i skok w bok niekoniecznie musi skutkować rozwodem, ale wiele par ma problem z tym, żeby odbudować zaufanie względem drugiego człowieka i przestać żyć zdradą partnera. Oto co musi się wydarzyć, żebyście mieli szansę i Wasz związek mógłby przetrwać zdradę któregokolwiek z Was. 

Szczera rozmowa

Pierwszą rzeczą “do zrobienia” jest swojego rodzaju spowiedź. Choć w tym przypadku uczciwość i szczerość może wydawać się brutalna i nie na miejscu, to badania pokazują, że małżeństwa mają większą szansę na przetrwanie, gdy rozmawiają ze sobą o zdradzie i jej przyczynach. 

Nie mniej ważne jest bycie szczerym wobec siebie samego i próba odpowiedzenia sobie na pytanie: “Czy aby napewno dam radę wybaczyć zdradę i iść do przodu?”

Co było przyczyną skoku w bok?

Wiele par może przezwyciężyć niewierność, a więc jest to absolutnie możliwe. Niezwykle ważne jest jednak dokonanie uczciwej oceny tego, co było przyczyną romansu. Warto pamiętać, że zdrada to nie zawsze wina wyłącznie jednej ze stron. 

Nie chodzi tu o obwinianie się nawzajem, jednak zrozumienie tego, czy pewne aspekty Waszego związku i wspólnego życia przyczyniły się do poczucia niezadowolenia z relacji (i w rezultacie zdrady), może pomóc Wam w rozwiązaniu problemu. Gdy dowiecie się, dlaczego tak się stało, możecie zacząć rozwiązywać podstawowe problemy. 

Zacznijcie od nowa

Każdy dobry terapeuta po zdradzie zaleci parom oderwanie się od swojego normalnego otoczenia – rozbicie namiotu na łonie natury, spędzenie weekendu na ciekawymi nowym zajęciu czy inna aktywność może pomóc zresetować Wasz zmęczony związek. Ucieczka od rutyny i dobra (wspólna) zabawa może ponownie rozbudzić w Was stare uczucia, roztopić poczucie urazy i braku przywiązania. 

Ważne jest też zachowanie całkowitej transparentności – musicie nauczyć się być ze sobą szczerymi do bólu – tylko w taki sposób Wasz związek będzie miał szansę na przeżycie. 

Tak więc od tego, jak zdrada zony czy męża wpłynie na nasz związek tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od nas samych.