Introwertyk a ekstrawertyk, jak różni się ich życie seksualne

W dzisiejszym świecie szybkich i łatwych randek, w którym bardziej prawdopodobne jest wystawienie kogoś niż umówienie się na wino i obiad – można dojść do wniosku, że życie seksualne zaczyna się i kończy na jednej rzeczy: jak dobrze wyglądasz w dwóch wymiarach i czy wpasowujesz się w jeden typów osobowości.

Niezależnie od tego, czy przesuwasz palcem w jakiejś aplikacji randkowej, czy piszesz do kogoś wiadomość prywatną na Instagramie, czasem może się wydawać, (chyba że wrzucisz naprawdę seksowne zdjęcie, które zagwarantuje Ci tę niesłychanie pożądaną uwagę oglądających), że nikt Cię nie zauważy w tej szalonej internetowej randkowej grze, która stała się normą dla pokolenia Y.

Zatem można byłoby założyć, że jeśli chodzi o uprawianie większej ilości seksu – a przynajmniej większych możliwości uprawiania seksu – atrakcyjność fizyczna za każdym razem przebija osobowość.

Kobieta w bieliźnie siedząca na podłodze oparta głową o fotel

Reagowanie na bodźce zewnętrzne, a typ osobowości

Cóż, szanowny czytelniku, nie tak szybko. To niekoniecznie musi być prawdą. Tak, tak, słyszę Twoje podśmiechujki. Na mojej Twarzy też pojawił się mimowolny uśmiech. Jednak według najnowszych badań – to osobowość może decydować o tym, jak często będziesz uprawiać seks.

Nowe badanie obejmujące prawie 3000 heteroseksualnych mężczyzn i połowę mniej heteroseksualnych kobiet w wieku od 18 do 81 lat wykazało, że ekstrawertycy są bardziej skłonni do aktywności seksualnej. Zasadniczo naukowcy odkryli, że ekstrawertycy częściej słyszą o seksie od najmłodszych lat, a potem częściej spędzają czas poza domem, co daje im więcej okazji do nawiązania kontaktu z przedstawicielami płci przeciwnej – zanim jedna rzecz doprowadzi do drugiej.

Kobieta klęcząca na stole w bieliźnie, bez stanika, z tatuażem na lewym ramieniu

Introwertyk, a ekstrawertyk – różnice płci

Co ciekawe, badania wykazały również, że mężczyźni, którzy są bardziej sumienni, stabilni emocjonalnie i mniej kompromisowi, mają tendencję do bardziej regularnego seksu. A połączenie pewnych mocnych cech jeszcze bardziej zwiększa ich szanse na powodzenie: otwartości i kompromisowości lub otwartości i sumienności.

Z drugiej strony kobiety są mniej oczywiste. Zdaniem ekspertów może to wynikać z tego, że teoretycznie mężczyźni muszą „mocniej konkurować o dostęp seksualny”, co oznacza, że większe wariacje i szczególna kombinacja cech kobiet zmieniły ich zasady gry.

Przygnębiającym faktem jest odkrycie naukowców, że prawdopodobnie wynika to również z tego, że mężczyźni są bardziej oceniający, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny niż kobiety, które częściej ulegają wpływowi osobowości przyszłego partnera.

Kobieta w różowej bieliźnie klęcząca w wannie

Typ osobowości, a częstotliwość uprawiania seksu

Choć, jak wynika z badań, ekstrawertyk w swoim życiu uprawia więcej seksu, niż introwertyk, to nie znaczy to, że introwertyk musi się zadowolić masturbacją i wiecznym oglądaniem porno. Wachlarz naszych cech osobowości jest przecież szerszy i nie sprowadza się tylko i wyłącznie do dwóch. Choć ekstrawertyk to osoba, która zazwyczaj łatwiej nawiązuje kontakty z innymi osobami nie oznacza to, że cechy introwertyka sprawiają, że nie ma on szans w świecie randek.

Krótko mówiąc, nie. Jasne, ekstrawertycy mogą częściej uprawiać seks, ale może to być po prostu spowodowane tym, że bardziej go potrzebują ze względu na swoją osobowość. Więc nie bójcie się, introwertycy, jeśli lubicie seks, to wszystko, co musicie zrobić według badaczy, to wyjść kilka razy na miasto, dając znać, że jesteście chętni na odrobinę zabawy.

Nogi kobiety w koronkowych rajstopach i czarnych szpilkach

Typ osobowości, a zadowolenie ze związków

Choć introwertyk (wiem, bo sama nim jestem) jest typem osobowości, który często ma trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, ma stres przed wystąpieniami publicznymi (ja na przykład na samą myśl o wystąpieniu przed publicznością czuję przeszywający strach) to mocne strony introwertyka sprawiają, że częściej jesteśmy bardziej spostrzegawczy oraz (gdy już się przekonamy do kogoś) potrafimy nawiązać głębokie relacje. Jeśli jesteś introwertykiem, to choć w świecie ekstrawertyków możesz się czuć na pozycji przegranej to wiedz, że tak nie jest.

Przy swoim typie osobowości może trudniej jest Ci być duszą towarzystwa, nie stoi to jednak na przeszkodzie ku temu, by być świetnym partnerem oraz nawiązywać relacje z osobami poznanymi przez internet.