Endometrioza a stosunek: co musisz wiedzieć

Endometrioza to choroba, która polega na tym, że tkanka, która zwykle wyścieła macicę, zaczyna rosnąć również poza nią. Większość osób kojarzy ją z bolesnymi skurczami podczas menstruacji i plamieniem między miesiączkami, jednak objawy endometriozy na tym się nie kończą. Choć w leczeniu endometriozy w ostatnich latach widać postęp i w grę wchodzi nie tylko leczenie chirurgiczne, ale też leki niehormonalne, to wiele kobiet wciąż na codzień walczy z ostrymi objawami, które przekładają się na zmniejszoną satysfakcję z życia i…seksu.

Wiele kobiet cierpi na przewlekły ból i zmęczenie niezależnie od pory miesiąca. Dla niektórych współżycie może potęgować ten dyskomfort, a bolesne stosunki płciowe wydają się być swojego rodzaju normą. Dzieje się tak, ponieważ penetracja powoduje dodatkowy nacisk w tamtych okolicach wywołujący dolegliwości bólowe.

Kasia, 26-letnia dziewczyna z Wrocławia, przyznała, że dolegliwości bólowe związane z seksem były tak duży, że osiągnięcie szczytowania nie wydawało się być tego warte. „Ból przewyższał przyjemność z kontaktu seksualnego. Byłam gotowa całkowicie zrezygnować z seksu.” 

Chociaż objawy mogą się różnić – każda kobieta może odczuwać dyskomfort w inny sposób, są rzeczy, które można zrobić, aby złagodzić ból. Próbowanie różnych pozycji, używanie lubrykantu, odkrywanie alternatyw dla stosunku i otwarta, szczera komunikacja z partnerem może pomóc przywrócić przyjemność do Twojego życia seksualnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Kobieta siedząca w bieliźnie na podłodze, z zamkniętymi oczami

1. Śledź swój cykl i decyduj się na seks w określonych porach miesiąca

U większości kobiet dyskomfort spowodowany endometriozą jest stały. Jednak ból staje się jeszcze bardziej dokuczliwy podczas okresu, a czasem podczas owulacji. Kiedy zaczniesz śledzić swój cykl, skup się na wszelkich objawach związanych z endometriozą. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, która pora miesiąca najbardziej wpływa na potencjalny ból, a kiedy jest bardziej prawdopodobne, że będziesz mogła czerpać przyjemność ze zbliżenia.

Istnieją bezpłatne aplikacje mobilne, które można pobrać, aby śledzić swój cykl menstruacyjny i notować, jakie niepokojące objawy towarzyszą endometriozie. Możesz też stworzyć swój własny kalendarz menstruacyjny lub skorzystać z gotowego szablonu. Zapisuj, kiedy odczuwasz ból lub jakikolwiek dyskomfort i opisuj szczegółowo swoje objawy. Pamiętaj też, aby porozmawiać ze swoim ginekologiem o tym, kiedy się ból pojawia, czy towarzyszy mu szereg innych dolegliwości bólowych. W procesie badania ginekologicznego oraz odpowiedniej konsultacji będziecie w stanie wraz z Twoim ginekologiem obrać odpowiedni kierunek leczenia.

Bez względu na wybraną metodę, upewnij się, że oceniasz również poziom odczuwanego bólu, aby móc śledzić, kiedy ból jest silniejszy.

2. Weź środek przeciwbólowy godzinę przed stosunkiem

Możesz zmniejszyć ból odczuwany podczas seksu, jeśli weźmiesz jakiś dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, w którego składzie będzie kwas acetylosalicylowy, ibuprofen bądź paracetamol, co najmniej godzinę przed seksem. Możesz również wziąć lek przeciwbólowy (zgodnie z zaleceniami lekarza) po seksie, jeśli dyskomfort się utrzymuje.

Stojąca kobieta w bieliźnie na czarnym tle

3. Użyj lubrykantu

Każdy ginekolog Ci powie, że jeśli masz endometriozę, to lubrykant stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. Niektóre kobiety odczuwają ból podczas seksu z powodu suchości pochwy lub braku nawilżenia – naturalnego lub sztucznego. Czasem mogą mieć nawet wrażenie, że ich pochwa jest zbyt ciasna.

W takiej sytuacji używanie lubrykantów na bazie wody lub silikonu podczas seksu może naprawdę pomóc złagodzić dyskomfort. Powinnaś użyć jak najwięcej intymnego żelu nawilżającego, abyś była wystarczająco mokra i nie zapomnij o ponownym nałożeniu, gdy poczujesz, że Twoja pochwa wysycha, a dyskomfort powraca. Nie bój się lubrykantu, nawet jeśli wydaje Ci się, że go nie potrzebujesz – suchość pochwy nie jest czymś, czego musisz się wstydzić, a dzięki korzystaniu z odpowiedniego lubrykantu część kobiet poprawi jakość stosunku seksualnego z partnerem – tak było w moim przypadku.

4. Wypróbuj inne pozycje

Jeśli masz endometriozę, może się okazać, że niektóre pozycje seksualne będą powodować silniejszy ból niż inne. Pozycja na misjonarza wydaje się być najbardziej bolesna dla kobiet z tą dolegliwością ze względu na pochylenie macicy i głębokość penetracji.

Eksperymentowanie z różnymi pozycjami może nauczyć Ciebie i Twojego partnera, które z nich są mniej bolesne, a których zdecydowanie należy unikać, aby mieć jak najwięcej przyjemności podczas seksu.

Chociaż każda kobieta musi sprawdzić na sobie, które pozycje są dla niej lepsze, a które gorsze, to można założyć, że te z płytszą penetracją raczej nie niosą ze sobą ryzyka bólu. Pomyśl o zmodyfikowanej pozycji na pieska, na łyżeczkę, z uniesionymi biodrami, twarzą w twarz lub z Tobą na górze. Potraktujcie to jako zabawę. Przy okazji może się to okazać bardzo fajne dla waszego związku.

5. Znajdź właściwy rytm

Głęboka penetracja i szybkie pchnięcia mogą zaostrzyć ból u większości kobiet z endometriozą. Znalezienie odpowiedniego rytmu może pomóc w odczuwaniu mniejszego dyskomfortu podczas seksu.

Porozmawiaj ze swoim partnerem o zwolnieniu tempa i nie wchodzeniu tak głęboko podczas stosunku. Możesz także zmieniać pozycje, abyś mogła kontrolować prędkość i ograniczyć penetrację do głębokości, która najbardziej Ci odpowiada.

6. Krwawienie nie tylko w czasie miesiączki

Krwawienie po stosunku jest częstym objawem endometriozy. Krwawienie może wystąpić, ponieważ penetracja powoduje podrażnienie i tkliwość tkanki macicy. To doświadczenie może być frustrujące, ale istnieją sposoby, aby przygotować się na potencjalne krwawienie.

Możesz:

·      położyć ręcznik na łóżku przed rozpoczęciem seksu

·      trzymać chusteczki w pobliżu, aby ułatwić czyszczenie

·      skupić się na pozycjach, które powodują mniej podrażnień

Powinnaś również przygotować na to swojego partnera z wyprzedzeniem, aby nie był zaskoczony i nie musiał zastanawiać się, co się stało podczas seksu.

Brzuch, uda i ręka kobiety leżącej w łóżku w bieliźnie

7. Poszukaj alternatywy dla stosunku płciowego

Seks nie musi oznaczać penetracji. Gra wstępna, masaż, pocałunki, wzajemna masturbacja, wzajemne pieszczoty i inne podniecające aktywności poza penetracją mogą zbliżyć Ciebie i Twojego partnera bez wywoływania bolesnych objawów. Porozmawiaj ze swoim partnerem o rzeczach, które Cię kręcą i eksperymentujcie, aby w inny sposób sprawić Ci przyjemność. Pozwól sobie cieszyć się różnymi poziomami intymności.

Podsumowanie

Chociaż prawdopodobnie endometrioza ma negatywny wpływ na Twoje życie seksualne, nie musi tak pozostać na zawsze. Szczera rozmowa z partnerem na temat tej choroby oraz jej wpływu na Twoje pożądanie seksualne i przyjemność, jest kluczem do otwartego i uczciwego związku. Nie pozwól, aby Twój partner postrzegał Cię jako delikatną i kruchą laleczkę.

Opowiedz mu o swoich dolegliwościach i w jaki dokładnie sposób endometrioza wpływa na Twoje życie seksualne. I pamiętaj, nie możesz się o to obwiniać. Choroba nie definiuje ani Ciebie, ani Twojego życia seksualnego!

Kobieta w bieliźnie klęcząca przed odtwarzaczem płyt winylowych

Notka od redakcji

Sama zmagam się z endo od ponad trzech lat. Wielość zmian chorobowych, zaburzenia hormonalne i silny ból były moją codziennością. Przyczyną bólu była oczywiście endometrioza. Najpierw pojawiły się bolesne miesiączki, później przeszywający ból sprawił, iż musiałam jechać na ostry dyżur i mieć operację wycięcia torbieli. Jak wiele kobiet cierpiących na endometriozę długo szukałam lekarza, który mnie zrozumie.

Przy diagnostyce endometriozy ważne jest zaufanie do lekarza oraz to, żeby lekarz nie zaszufladkował Cię jak wielu kobiet w wieku rozrodczym przyklejając Ci metkę – bolesne miesiączkowanie przejdzie samo, jak tylko urodzisz. W przypadku występowania bólu to słabe pocieszenie. W końcu znalazłam lekarkę, która mnie zrozumiała – zapisała mnie na testy, doradza mi jak żyć z bólem i pokonać nasilenia bólu, przepisała mi też niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak wiele kobiet chorujących na endometriozę myślałam, że będę na okrągło żyć z bólem, jednak teraz wiem, że choroba mnie nie definiuje i jestem w stanie cieszyć się życiem i czuć satysfakcję z seksu nawet będąc jedną z kobiet z endo.

1 comment

  1. Brawo Adminka tylko to bardziej do facetów powinno być bo ja jak przyznaję się że jestem chora to mam wrażenie że się boją że się zarażą

Comments are closed.