Czy owłosienie na sutkach jest normalne?

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się kąpać pod prysznicem, spojrzeć w dół o dostrzec włosy na sutkach – nie jesteś sama. Gdy ja po raz pierwszy dostrzegłam, że mam owłosione cycki – mocno się zestresowałam. Byłam pewna, że odkrycie włosów na piersiach zwiastuje poważną chorobę.

Jak jednak poinformowała mnie mój ginekolog, włosy na piersiach są całkowicie normalne, a nadmierne owłosienie może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi lub może też mieć inne podłoże. Oto wszystko, co warto wiedzieć o owłosieniu na piersiach.

Włosy sutkowe to włosy rosnące w jakimkolwiek miejscu wokół sutków

Włosy prawdopodobnie nie wyrastają ci dosłownie ze środka sutka, a bardziej prawdopodobne jest, że wyrasta z otoczki – mięsistego, miękkiego pagórka skóry wokół sutka.

Istnieje powód dlaczego znajdują się tam włosy

Istnieją małe gruczoły zwane gruczołami Montgomery’ego, które wydzielają materiał łojowy przeznaczony do nawilżania  i utrzymywania wilgoci skóry wokół sutka, dzięki czemu masz zdrowe sutki do karmienia dzieci (w przyszłości bądź teraźniejszości). Gruczoły te wytwarzają trochę włosów i jest to całkowicie normalne.

Nie ma czegoś takiego, jak normalna ilość włosów sutkowych

Normalna ilość to każda ilość, kiedy to włosy na sutkach pojawiają się nie ze względu na problemy medyczne. Wszystko jest powszechne – od luźno i rzadko rosnących włosków, aż po dyskretne, ciemne i tłustawe włoski wokół samego sutka. 

Prawdopodobnie nie jest to powód do niepokoju

Sama obecność włosów na sutkach i otoczce nie musi być od razu powodem do wizyty u lekarza ani dogłębnej analizy internetowych forów w celu odkrycia u siebie choroby. Jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić lekarza, jest zapalenie mieszków włosowych lub ropień (infekcja mieszków włosowych lub gruczołu wytwarzającego smar) lub rozmowa na temat metod usuwania tych włosów.

Włosy wokół sutków mogły kiedyś służyć celowi ewolucyjnemu

Dawno, dawno temu włoski mogły mieć pewną przewagę ewolucyjną, wykonując zadania takie jak nawilżanie powierzchni skóry i wydzielanie feromonów. Jednak obecnie za oknem mamy rok 2019 i bardzo mało prawdopodobne jest to, ażeby włosy na sutkach jakkolwiek wpłynęłyby na twoją zdolność do przetrwania i znalezienia bratniej duszy. 

Możesz jednak udać się do lekarza, jeśli zauważysz nagły wzrost włosów sutków – być może będziesz musiała się poddać terapii hormonalnej

Jeśli zauważysz, że włosy rosną w innych stereotypowo „męskich” miejscach, takich jak górna warga lub podbródek, może to być oznaką hirsutyzmu lub nagłego „męskiego” wzrostu włosów u kobiet, co jest objawem często kojarzonym z zespół policystycznych jajników (PCOS).

Zwykle włosy nie byłyby po prostu izolowane od sutków, jeśli masz ten problem z hormonami, Jeśli poziom testosteronu nagle stanie się naprawdę wysoki, zobaczysz porost włosów w nietypowych miejscach, w tym na klatce piersiowej i sutkach.

Masz do wyboru kilka sposobów walki z niechcianym owłosieniem – uważaj jednak na infekcje

Przycinanie włosów nożyczkami u podstawy włosów jest szybkim i łatwym sposobem usuwania wszystkich włosków, jeśli chcesz je usunąć. Jednak ciemniejsze włosy mogą być nadal widoczne. Pęseta lub woskowanie może je usunąć, ale jest to tymczasowe.

A jeśli wykonujesz pincetę, użyj czystego narzędzia, aby uniknąć infekcji – i bądź świadoma i gotowa do wizyty u swojego lekarza, jeśli zauważysz, że obszar staje się czerwony, opuchnięty lub bolesny. Mogą to być objawy infekcji. 

Czego nie robić? Unikaj golenia włosów maszynką do golenia, ponieważ „może to prowadzić do infekcji skóry, infekcji mieszków włosowych i niezamierzonego uszkodzenia nieregularnie wyboistej skóry otoczki.

W przypadku najtrwalszego rozwiązania możesz rozważyć laser – depilacja laserowa jest bowiem najskuteczniejszym i najtrwalszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków, jeśli jednak możesz się obejść bez tego – pozostaw swoje włosy wokół sutków w spokoju.