Ból podczas stosunku – na co musisz uważać

Możliwe przyczyny bolesnego seksu, kiedy to jest normalne i co można zrobić

Seks nie powinien być bolesny. Jednak prawie trzy na cztery kobiety doświadczy pewnego rodzaju bolesnego seksu w swoim życiu.1 Bolesny seks (znany również jako dyspareunia) może przeszkadzać w zajściu w ciążę. Po pierwsze, bolesny seks może wskazywać na podstawowy stan chorobowy, który negatywnie wpływa na twoją płodność.

Po drugie, sam bolesny seks może uniemożliwić zajście w ciążę. Jeśli nie możesz tolerować stosunku płciowego, szczególnie w okresie owulacji, nie będziesz mogła zajść w ciążę. Dowiedz się, co jest normalne, a co nie, jeśli chodzi o ból seksualny, jakie schorzenia mogą powodować bolesny stosunek i co powinieneś zrobić, jeśli masz do czynienia z tym problemem.

Uwaga: chociaż ten artykuł dotyczy bólu seksualnego u kobiet, ważne jest, aby zaznaczyć, że mężczyźni również mogą odczuwać ból seksualny. Ból seksualny u mężczyzn może również powodować trudności z poczęciem.

Czy ból podczas stosunku jest normalny?

Sporadyczny dyskomfort podczas seksu może być normalny. Na przykład pierwszy raz, kiedy kobieta uprawia seks, może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Może to być spowodowane brakiem doświadczenia i niepokojem obojga partnerów. Jednak pierwsze spotkanie seksualne nie powinno boleć. Mit, że seks po raz pierwszy „powinien” powodować ból i krwawienie, jest nieprawdziwy. Nawet pierwszy seks może być przyjemny.

Inną możliwą normalną przyczyną bolesnego seksu jest seks w niewygodnej pozycji. Pozycje, które pozwalają na głębokie pchnięcie, mogą prowadzić do uderzenia w szyjkę macicy, co może być bolesne. Zmiana pozycji lub unikanie niewygodnych pozycji może łatwo rozwiązać ten problem.

Inną możliwą normalną przyczyną dyskomfortu podczas seksu jest niewystarczająca ilość czasu na grę wstępną. W rzeczywistości organy rozrodcze przemieszczają się podczas podniecenia seksualnego. Po nakręceniu się szyjka macicy porusza się do góry i do tyłu, a ta zmiana sprawia, że ​​seks jest wygodniejszy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, ból i sporadyczny dyskomfort to nie to samo. Ból, który jest stały lub uniemożliwia uprawianie seksu, to zupełnie inna sprawa.

Przyczyny bolesnego seksu i niepłodności

Termin medyczny określający bolesny seks to dyspareunia. Bolesny seks może być objawem choroby. Niektóre z tych warunków mogą negatywnie wpływać na płodność lub utrudniać pozostanie w ciąży.

Istnieje kilka możliwych przyczyn bolesnych stosunków, które mogą również wpływać na płodność:

Zrosty: zrosty to pasma tkanki, które mogą powodować ból podczas seksu, a także bezpłodność i powtarzające się poronienia. Znane również jako zespół Ashermana, zrosty macicy mogą być spowodowane procedurami wewnątrzmacicznymi, takimi jak D&C (czasami wykonywane po poronieniu) lub po histeroskopowej miomektomii. Omów tę kwestię z lekarzem.

Bolesny seks z endometriozą może być gorszy w okresie owulacji i w pobliżu miesiączki. Ten ból jest zwykle odczuwany głębiej, niż przy wejściu. Inne objawy endometriozy mogą obejmować silne skurcze menstruacyjne, ból przy oddawaniu moczu lub wypróżniania (szczególnie w okolicy miesiączki) lub ogólny ból miednicy.

Mięśniaki: Mięśniaki to nienowotworowe guzy, które rosną na ścianach macicy lub wewnątrz nich. Mogą powodować bolesne współżycie. Mięśniaki mogą wystąpić w dowolnym miejscu macicy, ale te, które rosną przy szyjce macicy, najprawdopodobniej powodują bolesny stosunek. Mogą również prowadzić do plamienia podczas lub po stosunku.

Nienaruszona lub szczególnie ciasna błona dziewicza: Błona dziewicza to cienka błona otaczająca otwór pochwy. Zwykle nie zakrywa całego otworu, ale ma mały otwór, który z czasem się rozciąga. Czasami błona dziewicza nie rozciąga się w naturalny sposób lub jest niezwykle gruba lub napięta, co powoduje bolesny stosunek. Chirurgia może to naprawić bez wpływu na płodność.

Torbiele jajników: Większość torbieli jajnika ostatecznie zniknie samoistnie, ale 5 do 10% może wymagać operacji. Torbiele jajnika zwykle nie powodują bolesnego seksu, ale bardziej problematyczne mogą. Sama cysta niekoniecznie jest problemem płodności, ale cysty mogą być spowodowane stanami (takimi jak PCOS i endometrioza), które mają wpływ na płodność

Choroba zapalna miednicy (PID): PID jest kolejną możliwą przyczyną bolesnego seksu, zwykle bólu odczuwanego głęboko, w przeciwieństwie do bólu przy wejściu. Objawy PID mogą być podobne do endometriozy i innych chorób.

Agenezja pochwy: U 1 na 5000 kobiet występuje zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH) lub agenezja pochwy i pochwa nie jest w pełni rozwinięta. Zabieg chirurgiczny może spowodować powstanie nowej pochwy, umożliwiającej normalne życie seksualne . Wady rozwojowe lub brak macicy uniemożliwiają zajście w ciążę. Niektóre kobiety mogą nadal mieć biologiczne dziecko poprzez macierzyństwo zastępcze.

Suchość pochwy: może to obejmować od lekkiego dyskomfortu do dość intensywnego bólu, szczególnie w połączeniu z ogólnie niskim poziomem estrogenu. Ten ból zwykle pojawia się po wejściu do pochwy. Brak śluzu szyjkowego może wskazywać na brak równowagi hormonalnej, ale może również wystąpić z powodu skutków ubocznych leków.

Podczas gdy niepłodność związana z tymi schorzeniami może być trudna do pokonania, ból spowodowany przez nie powinien być uleczalny za pomocą leków, fizjoterapii, zmiany stylu życia lub operacji. Nie zakładaj, że musisz nauczyć się żyć z bólem. Porozmawiaj z lekarzem o swoich opcjach.

Kiedy bolesny seks utrudnia zajście w ciążę

Czasami przyczyna bolesnego seksu nie wpływa bezpośrednio na płodność – ale fakt, że seks jest bolesny, sprawia, że ​​zajście w ciążę staje się niemożliwe. Dwa typowe dolegliwości związane z bólem seksualnym to wulwodynia i pochwica. Wulwodynia to ból w okolicy sromu lub w pobliżu wejścia do pochwy. Ból może występować przez cały czas, czasami lub tylko po dotknięciu.

W pewnym momencie życia od 6 do 20% kobiet doświadcza wulwodynii przez okres do trzech miesięcy. Nie jest jasne, co powoduje wulwodynię. Leczenie często wymaga pewnych eksperymentów. To, co działa dla jednej kobiety, może działać lub nie dla innej.

Innym częstym stanem bólu seksualnego jest pochwica. Kobiety z pochwicą odczuwają ból podczas penetracji pochwy. Niektórzy opisują ból jako „łzawienie” lub uczucie, jakby ktoś je „rozdzierał”. Nie ma wiarygodnych danych szacunkowych dotyczących liczby kobiet, u których występuje pochwica, ponieważ często jest ona zaniżona, co utrudnia badanie.

Stan bólowy może wydawać się obecny zawsze lub może rozpocząć się po miesiącach lub latach bezbolesnych doświadczeń. Podobnie jak wulwodynia, pochwica nie jest do końca poznana. Kiedyś uważano, że był to mimowolny skurcz mięśni pochwy, prowadzący do bólu podczas penetracji. Jednak ta teoria została zakwestionowana.

Leczenie obu schorzeń może wymagać pomocy wielu specjalistów. Do lekarzy, którzy mogą być w stanie pomóc, należą ginekolodzy, fizjoterapeuci, specjaliści od bólu, terapeuci seksualni i psycholodzy.

Omówienie bolesnego seksu z lekarzem

Wiele kobiet nie rozmawia ze swoimi lekarzami o bolesnych stosunkach. Według jednego z badań, w grupie, w której do 36% kobiet zgłosiło bolesną dyspareunię, tylko 15% omawiało ten problem ze swoim lekarzem.  Zawsze powinieneś porozmawiać z lekarzem o swoim bólu. Nie musisz cierpieć. Dostępne są możliwe zabiegi.

Kiedy idziesz na spotkanie, bądź gotowa powiedzieć, kiedy, jak i gdzie boli. Pomoże to lekarzowi ustalić możliwą przyczynę. Jeśli rozmowa z lekarzem na temat bólu byłaby zbyt trudna, rozważ wcześniej spisanie odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Czy badania ginekologiczne też są bolesne? (Jeśli tak, należy powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może on być w stanie uczynić to dla Ciebie wygodniejszym).
  • Czy karmisz piersią? Czy ból zaczął się po porodzie?
  • Czy jesteś zainteresowana alternatywnymi opcjami poczęcia, takimi jak inseminacja?
  • Czy seks boli podczas wejścia? A może ból jest głębszym rodzajem bólu?
  • Czy ból występuje tylko podczas stosunku płciowego? Czy doświadczasz tego również w innych przypadkach?
  • Czy wydaje się, że ból pojawia się lub nasila się w pewnych okresach twojego cyklu?
  • Jeśli jest to głębszy rodzaj bólu, czy pozycja seksualna ma znaczenie? Czy ból jest ostry czy tępy?
  • Jeśli penetracja powoduje ból, czy ma znaczenie to, co jest wkładane do pochwy? Na przykład, czy możesz używać tamponów? Czy wprowadzenie palca również boli, czy tylko wprowadzenie prącia?
  • Jeśli masz nadzieję zajść w ciążę, czy ból uniemożliwił ci uprawianie seksu?
  • Czy ból różni się w zależności od tego, czego się dotyka? Na przykład, czy odczuwasz ból w okolicy sromu, zanim jeszcze zostanie podjęta próba penetracji?

Ból w trakcie seksu to nie twoja wina. Bólu podczas stosunku (niestety) często towarzyszy poczucie winy i tego, że coś jest z Tobą nie tak.

To nie jest coś, czego powinnaś się wstydzić. Jest to stan chorobowy, który Cię nie definiuje. Niestety, nie każdy lekarz wie, jak prawidłowo reagować na dolegliwości bólowe lub je leczyć, należy jednak zrozumieć, że zaburzenia hormonalne nie są jedyną przyczyną bólu i niekiedy warto jest poszukać możliwych przyczyn nieco głębiej.

Jeśli Twój lekarz nie może Ci pomóc lub nie traktuje Cię poważnie, udaj się do kogoś innego. Próbuj dalej, aż znajdziesz pomoc, na którą zasługujesz. W końcu życie jest zbyt krótkie i stanowczo zbyt piękne, ażeby męczyć się bólem towarzyszącym tak świetne doświadczenie, jakim jest seks.