Koronawirus a sex – co powinniśmy wiedzieć

Przejrzeliśmy najczęstsze pytania na temat koronawirusa, odpowiedzi na które ludzie desperacko szukają i, musimy przyznać, niektóre z nich są naprawdę głupie.

Odkąd w mieście Wuhan wybuchła epidemia odmiany grypy pod koniec ubiegłego roku, dezinformacja na temat nowego koronawirusa jest prawdziwym problemem.

Google parę tygodni temu opublikował zestawienie najczęściej zadawanych przez ludzi pytań. Stwierdziliśmy, że poszperamy w Internecie i przedstawimy Wam odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wirusa. (

I zanim którykolwiek z Was zdąży zadać to pytanie, nie, nie można się zarazić koronawirusem pijąc piwo marki Corona).

Czy można zarazić się koronawirusem podczas uprawiania seksu?

Nic nie wskazuje na to, żeby koronawirus był przenoszony drogą płciową, co nie zmienia faktu, że w czasie pandemii warto jest ograniczyć kontakty seksualne – nigdy nie wiesz, czy osoba, z którą się spotykasz po raz pierwszy, nie ma objawów grypy.

Sądzę jednak, że jest to mało prawdopodobne jest zarażenie się koronawirusem podczas seksu, ponieważ zwykła grypa nie jest przenoszona drogą płciową, ale jeśli jesteś w bliskim kontakcie z kimś, kto wygląda na zakażonego koronawirusem czy też ma objawy zwykłej grypy (kaszel, kichanie, katar, gorączka, ból głowy), wysokie jest prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem SARS CoV-2, ale, oczywiście, nie drogą płciową.

Należy pamiętać, iż wiele chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową na początku daje podobne do grypy objawy, dlatego gdy tylko czujemy objawy przypominające grypę, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czy szczepionka przeciw grypie chroni przed koronawirusem?

Jest to inny rodzaj wirusa. Weźmy na przykład wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieje wiele rodzajów HPV i możesz zarazić się wieloma typami, więc jeśli zaszczepisz się na jeden rodzaj HPV, szczepionka nie chroni Cię przed jego innymi rodzajami.

Podobnie to się ma w stosunku do grypy i koronawirusa – ponieważ oba są tak różnymi rodzajami, nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że szczepionka przeciw grypie uchroni Cię przed koronawirusem. 

Kto może złapać tego wirusa i dlaczego?

W tej chwili największy odsetek chorych na koronawirusa stanowią osoby powyżej 65 rokiem życia. Nie zostały odnotowane natomiast  przypadki zakażenia koronawirusem u dzieci. Tu się pojawia pierwsza różnica między tym wirusem, a grypą, gdyż na grypę często chorują nie tylko osoby starsze, ale i dzieci poniżej 2 roku życia, jak też kobiety w ciąży i osoby chorujące na choroby przewlekłe.

Czy można zarazić się koronawirusem od kota czy od psa?

Wiele wirusów, o których wiemy dzisiaj, w tym wiele koronawirusów, pochodzi od zwierząt. Są to przede wszystkim nietoperze, świnie, kurczaki, w zależności od wirusa. Do tej pory nie było jednak żadnych doniesień na temat zachorować koronawirusem u zwierząt domowych, czyli psów i kotów.

Czy można się zarazić koronawirusem otwierając paczkę lub list?

Wirus może przetrwać na różnych powierzchniach. Zwykle lepiej mu się wiedzie na chłodnych powierzchniach. Podobno wirusy są w stanie przetrwać na powierzchni od 2 godzin, aż do 9 dni.

Ludzie obawiają się odbierania paczek z poczty, czy nawet dotykania klamek drzwi. Najlepszym sposobem na walkę z tymi obawami jest poprawne i częste mycie rąk.

Jeśli znajdujemy się w biurze, jeśli ktoś dotknął powierzchni i jest wyraźnie chory, kicha i kaszle, a my dotykamy tych samych powierzchni (jak chociażby blat w kuchni, czy klamki), po czym dotykamy oczu, ust lub nosa, to mamy prawie gwarantowane przeniesienie wirusa. Jedynym zabezpieczeniem się przed wirusem w takiej sytuacji jest właściwe mycie rąk.

Czy można zarazić się wirusem poprzez spożywanie poszczególnych potraw?

Jest to możliwe, tylko jeśli osoba, która przygotowuje jedzenie, transportuje jedzenie lub dzieli się jedzeniem, jest chora. Warto jednak pamiętać o termicznej obróbce potraw, gdyż wirusy giną w wysokich temperaturach.

Jak dbać o związek w czasach pandemii?

Podczas gdy na całym świecie panuje pandemia i ryzyko zakażenia w dalszym ciągu jest wysokie – wielu z nas przeżywa ciężkie czasy. Stres, strach o zdrowie swoje i swoich bliskich często sprawia, że cierpi nasz związek.

Co robić, żeby nie zapominać o uczuciach drugiej osoby i jak mieć pewność, że nasz związek nie ucierpi w tych trudnych czasach? O tym pisaliśmy tutaj.