Tabletki antykoncepcyjne: wszystko, czego nie wiedziałaś

Pigułka antykoncepcyjna została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków 9 maja 1960 r. I od tego czasu daje kobietom możliwość kontrolowania zajścia w ciążę. Zasadniczo jest to pigułka, która zawiera określone hormony i jest bezpiecznym i chętnie wybieranym przez kobiety sposobem zapobiegania ciąży.

Wśród milionów kobiet na całym świecie jest to najpopularniejsza metoda antykoncepcji. Przy wielu tego typu tabletkach dostępnych na rynku konieczne jest dokładne zbadanie pacjentki, aby dowiedzieć się, która pigułka “zadziała” w jej przypadku najlepiej i będzie dla niej najbardziej odpowiednia.

Choć składy pigułek antykoncepcyjnych zmieniały się na przestrzeni lat, to obecne tabletki uważa się za najbardziej “dopracowane” przez specjalistów. W ostatnich latach producenci tych tabletek zmieniali skład na różne sposoby, aby zapobiec wszelkim skutkom ubocznym, takim jak chociażby zakrzepy krwi.

Jak działają pigułki antykoncepcyjne?

Przy prawidłowym stosowaniu tabletki antykoncepcyjne są skuteczne prawie w 99%. Należy zauważyć, że nie wszystkie tabletki są odpowiednie dla każdej kobiety i zależy to od wielu czynników, z których niektóre są wymienione poniżej:

  • Objawy miesiączkowe
  • Karmienie piersią
  • Ogólny stan układu krążenia
  • Obecność innych przewlekłych schorzeń
  • Inne leki, które pacjentka może przyjmować

Aby znaleźć najlepszą dla siebie pigułkę, należy skonsultować się z lekarzem, jednak (niestety) niekiedy trzeba czekać aż parę miesięcy na to, ażeby organizm w pełni przystosował się do przyjmowanych leków i przestałabyś odczuwać uciążliwe skutki uboczne.

Rodzaje pigułek antykoncepcyjnych

Zasadniczo pigułki antykoncepcyjne można podzielić na dwie główne kategorie: pigułkę antykoncepcyjną złożoną, która zawiera zarówno estrogen, jak i progestagen oraz minipigułkę, która zawiera tylko progestagen.

Tabletki złożone

Zapobiegają uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki, a także powodują zmiany w śluzie szyjki macicy i wyściółce macicy, aby zapobiec zetknięciu się plemników z komórką jajową. Różne postacie tych tabletek zawierają różne proporcje estrogenu i progestyny ​​i mogą być jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe. Jednofazowe tabletki dostarczają codziennie taką samą ilość estrogenu i progestyny.

Dwufazowe tabletki dostarczają taką samą ilość estrogenu przez pierwsze 21 dni cyklu. W następnej połowie stosunek progestyny ​​do estrogenu utrzymuje się na wyższym poziomie.

W tabletkach trójfazowych ilość estrogenu może być stała lub się zmieniać, podczas gdy stężenie progestyny ​​ciągle się zmienia. Żadna z pigułek nie jest lepsza w działaniu od drugiej. Jedynie lekarz może zasugerować najlepsze opcje dla danej osoby.

Doustne pigułki antykoncepcyjne zawierające tylko progestynę

Są one również określane jako minipigułki i są dostępne w opakowaniu zawierającym 28 tabletek. Ponieważ zawierają tylko progestogen, tabletki te są odpowiednie dla kobiet, które nie mogą spożywać estrogenu z powodu określonych schorzeń lub niepożądanych skutków ubocznych.

Działa poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie wyściółki macicy, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Pigułka również hamuje proces owulacji. To pigułka, którą należy spożywać codziennie o tej samej porze.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Chociaż najważniejszą rolą pigułki antykoncepcyjnej jest zapobieganie ciąży, ma ona również szereg innych korzyści zdrowotnych. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych:

Równoważą wahania hormonalne występujące w trakcie cyklu, tabletki te mogą zapobiegać nieregularnym cyklom miesiączkowym i przynosić ulgę w przypadku obfitych krwawień. Mogą również pomóc w przypadku objawów, takich jak trądzik i nadmierne owłosienie, które są wynikiem PCOS.

Większość kobiet doświadcza bolesnych skurczów podczas owulacji, a zapobiegając procesowi owulacji, tabletki kontrolujące ciążę przynoszą ulgę w tych bólach. To jest główny powód, dla którego ponad 30% kobiet zażywa te tabletki.

Tabletki złożone pomagają w wyrównaniu poziomu hormonów i zapobieganiu problemom trądzikowym, które trapią wiele młodych kobiet.

Niektóre badania wykazały, że kobiety, które przyjmowały złożone tabletki antykoncepcyjne, są objęte mniejszym ryzykiem zachorowania na raka macicy lub jajnika. Efekt ten może utrzymywać się do 20 lat po zaprzestaniu przyjmowania tabletek.

Chociaż torbiele jajnika nie są niebezpieczne, często są bolesnym doświadczeniem. Pigułki mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi nowych cyst i mogą powstrzymać ponowny wzrost starszych cyst. Jest to szczególnie pomocne dla kobiet cierpiących na PCOS.

Wiele kobiet cierpi na szereg fizycznych lub emocjonalnych objawów związanych z cyklami menstruacyjnymi. Pigułki antykoncepcyjne przynoszą ulgę w przedmiesiączkowym zaburzeniu dysforycznym, które jest skomplikowanym stanem i trudnym do leczenia. Dokładna przyczyna i lekarstwo na ten stan jest nadal przedmiotem badań.

Pigułki antykoncepcyjne mogą przynieść ulgę pacjentkom cierpiącym na endometriozę, problem związany z wyściółką tkanki macicy, zwaną endometrium.

Wiele kobiet, które podczas miesiączki mocno krwawią, cierpi na anemię, co powoduje osłabienie i zmęczenie. Tabletki pozwalają tym pacjentkom na pominięcie miesiączki, które również mogą poprawić ich stan.

Jakie są skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych?

W większości przypadków tabletki zapobiegające ciąży nie powodują problemów zdrowotnych u młodych i zdrowych kobiet. Istnieją przypadki, w których pacjent może odczuwać skutki uboczne tych tabletek, ale zwykle ustępują one w ciągu kilku miesięcy.

Objawy te mogą obejmować zmiany w poziomie pożądania seksualnego, krwawienia między miesiączkami, ból piersi, nudności lub bóle głowy. Ponieważ istnieje wiele rodzajów pigułek antykoncepcyjnych, łatwo jest wybrać odpowiednią wersję dla siebie.

Krwawienie z pochwy jest częstym efektem ubocznym tych tabletek, ale zwykle ustępuje w ciągu trzech miesięcy. Może to być spowodowane zmianą wyściółki macicy lub zmianą poziomu hormonów w organizmie. Ciężkie przypadki obfitego krwawienia trwającego przez wiele dni będą wymagały konsultacji z lekarzem.

U niektórych pacjentów przyjmujących te tabletki mogą wystąpić nudności. Zwykle ustępują w ciągu kilku dni, a przyjmowanie tabletek z jedzeniem lub przed snem może pomóc w uniknięciu tych objawów.

Niektóre kobiety mogą odczuwać bóle głowy i migreny po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli objawy nie ustąpią, można zastosować niskodawkową pigułkę, aby złagodzić objawy.

Chociaż badania kliniczne nie wykazały żadnego bezpośredniego związku między tymi tabletkami a przyrostem masy ciała, może wystąpić zatrzymanie płynów w biodrach i piersiach. W wielu przypadkach jako efekt uboczny pigułek antykoncepcyjnych stwierdzono pewien przyrost masy ciała.

Niektóre kobiety mogą doświadczyć brak miesiączki podczas stosowania pigułki.  Może to być również spowodowane dodatkowymi czynnikami, takimi jak stres, choroba, podróże i zaburzenia hormonalne lub tarczycy.

Tabletki mogą również powodować zmianę popędu seksualnego lub libido, które mogą mieć postać spadku lub wzrostu. Istnieje również ryzyko zgrubienia rogówki oka przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Może to spowodować niewygodne dopasowanie soczewek kontaktowych i należy omówić to z lekarzem w przypadku jakiejkolwiek zmiany widzenia.

Ryzyko związane ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych

Tabletki złożone mogą powodować pewne komplikacje zdrowotne, takie jak problemy sercowo-naczyniowe, takie jak zakrzepy krwi, zakrzepica żył głębokich, zakrzepy płuc lub zawał serca. Mogą również powodować wzrost ciśnienia krwi, łagodne guzy wątroby i niektóre rodzaje raka. Pacjenci, którzy są dotknięci następującymi schorzeniami, mogą napotkać takie problemy z pigułkami antykoncepcyjnymi.

  • Kobiety w ciąży
  • Palacze lub ktokolwiek, kto rzucił palenie w ciągu ostatniego roku i jest w wieku powyżej 35 lat
  • Otyli ludzie
  • Pacjenci przyjmujący określone leki
  • Pacjenci, którzy przeszli zakrzepicę, udar lub problemy z sercem
  • Pacjenci z bliskim krewnym, u którego wystąpił skrzep krwi przed 45 rokiem życia
  • Pacjenci z ciężkimi migrenami
  • Pacjenci z rakiem piersi w wywiadzie lub chorobą wątroby, lub pęcherzyka żółciowego
  • Osoby z cukrzycą od co najmniej 20 lat

Osoby, u których w rodzinie występowały zakrzepy krwi, zawał serca lub udar oraz cierpiące na wysokie ciśnienie krwi, powinny skonsultować się z lekarzem przed długotrwałym stosowaniem tych tabletek. Uważa się, że kobiety, które zaczęły stosować pigułki antykoncepcyjne we wczesnym wieku, są bardziej narażone na raka piersi.

Długotrwałe stosowanie pigułek wiąże się również z wyższym ryzykiem raka szyjki macicy. Jednocześnie nie znaleziono związku między pigułkami antykoncepcyjnymi a wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Doustne tabletki przeciw ciążowe są również powiązane z wyższym tempem rozwoju łagodnych guzów wątroby, ale potrzeba więcej badań, aby ustalić ich związek.

Konieczne jest, aby kobiety powyżej 35 roku życia sprawdzały jaskrę, a także oceniały stan swojego serca poprzez coroczne badania kontrolne podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Należy również pamiętać, że tabletki te nie zapewniają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Najczęstsze pytania dotyczące pigułek antykoncepcyjnych

Jakie są inne opcje antykoncepcji niż pigułki?

Istnieje wiele opcji antykoncepcji innych niż pigułki. Obejmuje to używanie prezerwatyw, które są dostępne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje również możliwość użycia gąbki antykoncepcyjnej, która zawiera środek plemnikobójczy, aby zabić plemniki.

Te gąbki są umieszczane w pochwie. W niektórych przypadkach implant jest umieszczany pod skórą, która uwalnia hormon progestagen do kontrolowania owulacji.

Jak długo można stosować tabletki?

Pigułki można stosować tak długo, jak jest to potrzebne i nie ma ograniczeń co do czasu stosowania. Wiele kobiet zażywa je przez lata po konsultacji z lekarzem w celu oceny prawdopodobieństwa wystąpienia długotrwałych komplikacji.

Czy po zażyciu pigułki pojawią się problemy z zajściem w ciążę?

Tabletki te nie mają żadnego wpływu na płodność, a tym samym nie będą miały wpływu na ciążę. Z drugiej strony pacjenci cierpiący na takie objawy, jak nieregularny okres, będą nadal mieć takie objawy po zaprzestaniu przyjmowania tych tabletek.

Jak szybko po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej kobieta może począć?

Lekarze uważają, że normalna owulacja rozpocznie się w ciągu dwóch tygodni od zaprzestania przyjmowania pigułki. Hormony dostarczone z pigułki nie pozostaną w organizmie i może nastąpić normalny proces poczęcia.

Co się stanie, jeśli pigułka antykoncepcyjna zostanie przyjęta podczas ciąży?

Istnieje bardzo niewiele dowodów na to, że hormony zawarte w pigułce mogą wyrządzić szkodę płodowi. Po potwierdzeniu ciąży można przerwać przyjmowanie pigułki.

Co się dzieje, gdy pacjent przegapi pigułkę danego dnia?

W przypadku tabletek złożonych dodatkową tabletkę można spożyć następnego dnia. Jeśli tabletki zostaną pominięte przez kilka dni, najlepiej jest stosować inne środki antykoncepcyjne przez następne siedem dni, aby uniknąć ciąży. W przypadku mini-pigułek trzeba spożyć dodatkową tabletkę, gdy tylko się o tym przypomni.

Ochrona powinna powrócić po dwóch dniach, ale najlepiej jest stosować zabezpieczenie dodatkowe przez tydzień.

Podsumowanie

Pigułki antykoncepcyjne zapewniają całodobową ochronę przed ciążą w prosty i wygodny sposób. Skuteczne przestrzeganie instrukcji jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży.

Jednocześnie należy zauważyć, że organizm każdego człowieka jest inny, a działanie tabletek na jedną osobę może nie być takie samo jak na inną. Jeśli jakaś pigułka stwarza dla Ciebie problemy, porozmawiaj z lekarzem, aby znaleźć odpowiednią alternatywę.

Musisz także zdawać sobie sprawę z interakcji pigułki z innymi lekami, które możesz zażywać. Najlepiej jest rozważyć zalety i wady, ocenić skutki uboczne, a następnie wybrać odpowiednią tabletkę.

Jeśli natomiast antykoncepcja niehormonalna wydaje Ci się być lepszą opcją – możesz wybrać jedną z niehormonalnych metody antykoncepcji.