Niebinarność – co to znaczy i czym jest?

Niektórzy uważają, że identyfikowanie się z płcią jest wymysłem, bo przecież istnieją tylko dwie rodzaje płci – można być mężczyzną albo kobietą, przy czym o identyfikacji nie ma mowy, bo wszystko należy od tego, jakie narządy płciowe posiadamy.

Nic bardziej mylnego. Na spektrum płci jest bowiem wiele szarych obszarów i identyfikowanie się z płcią zdecydowanie nie jest tak czarne i białe jak mogłoby się niektórym wydawać. 

Termin niebinarność (inaczej non-binary) powstał jako reakcja na społeczny układ binarny dzielący ludzi na osobników męskich żeńskich. Osoby, które identyfikują się jako niebinarne, odrzucają całą strukturę zrozumienia ludzkiego ciała.

To tak jakbyś powiedział “Ej, jestem bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Nie pakuj mnie w pewne odgórnie ustalonego ramy!”. 

Niektóre określenia i terminy, które często słyszymy równolegle z terminem niebinarny, to: genderqueer czy gender fluid. Jeśli ktoś identyfikuje się na przykład jako genderqueer , oznacza to, że przyznaje on, iż jego płeć jest inna. Oznacza to, iż genderqeer można określić jako niebinarność, a osoby uważające się za niebinarnych nazywani są też binary people. 

W przeszłości osoby niebinarne były utożsamiane z osobami transpłciowymi. I choć wiele osób trans identyfikuje się jako osoby niebinarne, to zazwyczaj osobom transpłciowym przy urodzeniu przypisano płeć X, podczas gdy identyfikują się oni z płcią Y, to zasadą niebinarności jest odrzucenie koncepcji płci jako takich. Innymi słowy, chodzi tu o odrzucenie systemu płci, a osoby transpłciowe wolą często utożsamiać się z byciem mężczyzną lub kobietą. 

Jak to jest być osobą niebinarną?

Nie ma określonego sposobu na to, jak ma wyglądać osoba niebinarna. Osoba niebinarna wcale nie musi wyglądać czy upodobniać się do którejkolwiek z płci (hej, tożsamość płciowa ma przecież nic wspólnego tym, jak się ubieramy czy wyglądamy, ok?).

Ogólnie rzecz biorąc to postrzeganie kogoś jako kobiety, czy mężczyzny opiera się w dużej mierze na stereotypach, tak samo wygląda to w przypadku osób trans. Osoby niebinarne są wszędzie i choć część z nich swoim wyglądem manifestuje to, iż nie utożsamia się z żadną z płci, to część z nich nie upublicznia swoich przekonań. 

To powiedziawszy, coraz więcej jest celebrytów i osób sławnych, które uważają się za osoby niebinarne. Jest nimi chociażby rodzeństwo Smith (Willon i Jaden), Alok Vaid-Menon i Jonathan Van Ness. Ludzie niebinarni pojawiają się nawet w wielu naszych ulubionych filmach i programach telewizyjnych. W filmie “Another Life” wystąpił niebinarny bohater Zayn Petrossian.

Jak wspierać przyjaciół lub partnerów, którzy identyfikują się jako niebinarni?

Kwestia płci psychologicznych to w dalszym ciągu delikatna sprawa. Co robić, jeśli ktoś z naszych bliskich identyfikuje się jako osoba niebinarna?

Jest kilka sposobów na to, ażeby wspierać swoich znajomych i przyjaciół, którzy identyfikują się jako osoby niebinarne. Po pierwsze i co najważniejsze, uwierz im, kiedy opowiedzą Ci o tym. Nie ma nic gorszego, niż wyśmianie kogoś, kto otwiera przed Tobą swoje serce. Następnym krokiem jest przeprowadzenie własnego badania i dowiedzenie się czym jest niebinarność – przeczytanie tego artykułu to świetny start!

Następnie możesz wspierać osoby niebinarne uważając na to, jakiego języka używasz. Na przykład używaj bardziej neutralnego przymiotnika, który jak można rzadziej będzie określał płeć osoby. Możesz też po prostu zapytać o to, używanie jakiego przymiotnika będzie dla tej osoby najmniej obraźliwe. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, to spróbuj się dowiedzieć o tym, jak wygląda społeczeństwo osób niebinarnych w Polsce i wesprzyj je.