7 mitów o kondomach

Kondomy są dla każdego – zarówno dla lasek, jak i dla facetów, jednak po to, aby maksymalnie chroniły – muszą być używane w odpowiedni sposób. Przeczytaj uważnie – wyjaśnię wszystkie niejasności i obalę największe mity dotyczące prezerwatyw.

1. Nie potrzebujesz prezerwatyw, jeżeli korzystasz z innej formy antykoncepcji

FAŁSZ: Prezerwatywy są jedyną formą antykoncepcji zabezpieczającą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie wspomnę już o tym, iż nie istnieje jeszcze forma antykoncepcji, która zapewniałaby stuprocentową skuteczność (no chyba że wstrzemięźliwość). Tu mała uwaga – nie używaj kilku prezerwatyw jednocześnie – tarcie może spowodować pęknięcie gumki, co nigdy nie kończy się dobrze.

2. Prezerwatywy chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową

FAŁSZ: Chociaż prawdą jest, że prezerwatywy zapewniają ochronę przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, nie zapewniają ochrony przed tymi chorobami, które mogą być przenoszone przez kontakt skóra-skóra (takie jak wszy łonowe, HPV, syfilis i opryszczka). W końcu prezerwatywa nie pokrywa całego obszaru łonowego! Dlatego ważne jest regularne testowanie – nawet jeśli za każdym razem używasz prezerwatywy.

3. Nie musisz używać prezerwatywy podczas seksu oralnego

FAŁSZ: Podczas seksu oralnego należy bezwzględnie używać prezerwatyw. Opryszczka, chlamydia i rzeżączka mogą być przenoszone z ust w czasie kontaktu płciowego. Jeśli nie podoba Ci się smak gumy, spróbuj użyć prezerwatyw smakowych lub dodać trochę smakowego lubrykantu.

4. Nie musisz używać prezerwatywy podczas seksu analnego

FAŁSZ: Nawet jeśli nie zajdziesz w ciążę podczas seksu analnego, nadal możesz złapać jakąś chorobę. Szczególnie ważne jest używanie prezerwatyw podczas seksu analnego, ponieważ tkanka odbytu może łatwo rozwijać małe mikro-łzy, które pozwalają na łatwiejsze przenoszenie infekcji i chorób.

5. Każdy lubrykant pasuje do prezerwatyw

FAŁSZ: Lubrykanty na bazie oleju mogą rozkładać lateks i sprawiać, że prezerwatywy są nieskuteczne. Spróbuj użyć lubrykantu na bazie wody, aby seks był tak bezpieczny, jak to tylko możliwe!

6. Nie możesz używać prezerwatyw, jeśli masz alergię na lateks

FAŁSZ: Jeśli jesteś uczulona na lateks, zdecydowanie powinnaś unikać prezerwatyw lateksowych, ale to nie znaczy, że nie możesz używać innych rodzajów prezerwatyw! Spróbujcie użyć męskich prezerwatyw poliizoprenowych lub poliuretanowych lub kobiecych prezerwatyw nitrylowych.

7. Prezerwatywy bez lateksu nie są tak skuteczne

FAŁSZ: Prezerwatywy poliizoprenowe i poliuretanowe są nadal skuteczne, zarówno w przypadku prezencji chorób przenoszonych drogą płciową, jak i ciąży, podobnie jak prezerwatywy dla kobiet. Istnieje jednak pewna prawda dotycząca tego mitu: prezerwatywy z jagnięcej skóry nie zapewniają żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc używaj ich z najwyższą ostrożnością.