Kondomy – najczęstsze mity o prezerwatywach

Kondomy są dla każdego – zarówno dla lasek, jak i dla facetów, jednak po to, aby maksymalnie chroniły i były najbardziej odpowiednią formą antykoncepcji – muszą być używane w odpowiedni sposób. Przeczytaj uważnie – wyjaśnię wszystkie niejasności i obalę największe mity dotyczące prezerwatyw i przypomnę Ci najważniejszą rzecz – seks bez zabezpieczenia jest czymś, na co nie możesz sobie pozwolić, jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu i życiu. 

Możesz uprawiać seks bez prezerwatywy, jeśli zabezpieczasz się w inny sposób

FAŁSZ: Prezerwatywy są jedyną formą antykoncepcji zabezpieczającą przed chorobami wenerycznymi. Nie wspomnę już o tym, iż nie istnieje jeszcze metoda antykoncepcyjna, która zapewniałaby stuprocentową skuteczność (no chyba że wstrzemięźliwość). 

Tu mała uwaga – nie używaj kilku prezerwatyw jednocześnie – tarcie może spowodować pęknięcie gumki, co nigdy nie kończy się dobrze. 

Skuteczność prezerwatyw jako środka ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową wynosi 100%

FAŁSZ: Chociaż prawdą jest, że prezerwatywy zapewniają ochronę przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, nie zapewniają ochrony przed tymi chorobami, które mogą być przenoszone przez kontakt skóra-skóra (takie jak wszy łonowe, HPV, syfilis, opryszczka czy inne choroby weneryczne). W końcu prezerwatywa nie pokrywa całego obszaru łonowego! 

Dlatego ważne jest regularne testowanie – nawet jeśli za każdym razem używasz prezerwatywy. W końcu dobry seks = bezpieczny seks. 

Nie musisz używać prezerwatywy podczas seksu oralnego

FAŁSZ: Podczas seksu oralnego należy bezwzględnie używać prezerwatyw. Opryszczka, chlamydia i rzeżączka mogą być przenoszone z ust w czasie kontaktu płciowego. Jeśli nie podoba Ci się smak gumy, spróbuj użyć prezerwatyw smakowych lub dodać trochę smakowego lubrykantu.

Nie musisz używać prezerwatywy podczas seksu analnego

FAŁSZ: Nawet jeśli nie zajdziesz w ciążę podczas seksu analnego, nadal możesz złapać jakąś chorobę. Szczególnie ważne jest używanie prezerwatyw podczas seksu analnego, ponieważ tkanka odbytu może łatwo rozwijać małe mikro-łzy, które pozwalają na łatwiejsze przenoszenie infekcji i chorób.

Każdy lubrykant pasuje do prezerwatywy

FAŁSZ: Lubrykanty na bazie oleju mogą rozkładać lateks i sprawiać, że prezerwatywy są nieskuteczne. Spróbuj użyć lubrykantu na bazie wody, aby seks był tak bezpieczny, jak to tylko możliwe! Zawsze warto jest więc sprawdzić, czy dany lubrykant jest odpowiedni do korzystania z prezerwatywami.

Jeśli masz uczulenie na prezerwatywy lateksowe, to nie możesz zakładać żadnych gumek

FAŁSZ: Jeśli jesteś uczulona na lateks, zdecydowanie powinnaś unikać prezerwatyw lateksowych, ale to nie znaczy, że nie możesz używać innych rodzajów prezerwatyw! Spróbujcie użyć męskich prezerwatyw poliizoprenowych lub poliuretanowych lub kobiecych prezerwatyw nitrylowych.

Rozmiar prezerwatyw jest tylko jeden

FAŁSZ: W przypadku gdy standardowe prezerwatywy są dla Ciebie za małe, bądź też za duże – zawsze możesz sprawdzić sklepy specjalistyczne – tam znajdziesz zarówno mniejsze prezerwatywy, jak też te przeznaczone na większe penisy. Pracownicy seks shopów zazwyczaj bez problemu pomogą Ci dobrać rozmiar prezerwatyw tak, żeby były one wygodne. W końcu tylko odpowiednio dobrana prezerwatywa zapewni Ci 100% bezpieczeństwo. 

Prezerwatywy nielateksowe nie są tak skuteczne

FAŁSZ: Prezerwatywy poliizoprenowe i poliuretanowe są nadal skuteczne, zarówno w przypadku prezencji chorób przenoszonych drogą płciową, jak i ciąży, podobnie jak prezerwatywy dla kobiet. Istnieje jednak pewna prawda dotycząca tego mitu: prezerwatywy z jagnięcej skóry nie zapewniają żadnej ochrony przed infekcjami i chorobami intymnymi, więc używaj ich z najwyższą ostrożnością.

Rozmiary prezerwatyw – najczęściej popełniane błędy przy wyborze gumek

Czy ma znaczenie, jeśli Twoje spodnie są za duże lub za małe? Oczywiście, że tak. Kiedy spodnie są za małe lub za ciasne w niewłaściwych miejscach, mogą łatwo się rozerwać podczas zakładania. Jeśli spodnie są za duże, mogą się łatwo zsunąć. Z gumką jest dokładnie tak samo.  Zbyt mała może łatwo pęknąć, nawet gdy ją założysz lub dotkniesz końcówki. Zbyt duża może się przypadkowo zsunąć. Podobnie jak długość, szerokość i obwód spodni są ważne, aby upewnić się, że są dobrze dopasowane, tak samo jest z kondomem.  A niebezpieczeństwo ześlizgnięcia się lub przerwania prezerwatywy jest realne. Piętnaście procent wszystkich par, które stosują antykoncepcję przy użyciu prezerwatyw, zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku. 

Jak mierzyć rozmiar penisa

W tym artykule zostaną omówione również wewnętrzne kondomy, ale w tym przypadku nacisk kładzie się na kondomy przeznaczone do noszenia na zewnątrz (dla mężczyzn). Rozmiar prezerwatywy będzie oczywiście zależał od wielkości Twojego penisa w stanie erekcji. Dlatego ważne jest, aby ustalić rozmiar w trzech wymiarach, długości, obwodzie i szerokości.

Długość penisa

Możesz zmierzyć długość swojego penisa za pomocą taśmy lub linijki. Robisz to, umieszczając taśmę lub linijkę u podstawy penisa we wzwodzie. Następnie mierzysz całkowitą długość od podstawy do czubka penisa. Wciśnij linijkę w pachwinę na tyle, aby upewnić się, że masz odpowiednią długość.

Obwód penisa

Zmierz obwód prącia, umieszczając sznurek wokół czubka prącia i przesuwając się w dół do części penisa o największym obwodzie. Obserwuj, gdzie struna styka się ze sobą i zaznacz punkt. Później kładziesz sznurek na płaskiej powierzchni i mierzysz długość między zaznaczonymi punktami. Jeśli używasz elastycznej taśmy mierniczej, zanotuj odczyt w miejscu, w którym się styka.

Szerokość penisa

Ponieważ masz teraz obwód prącia, podziel go przez 3,14 (pi). Da Ci to szerokość penisa. Rozmiary gumek są zwykle mierzone na długości i szerokości. Więc są to dwa punkty, które musisz mieć pod ręką, wybierając kondom.

Jak wybrać z tak wielu rodzajów dostępnych na rynku?

Jaką wybrać prezerwatywę: nawilżaną, czy bez nawilżenia? Kiedy większość ludzi jest o to pytana, oczywistym wyborem jest prezerwatywa nawilżana.  Dlaczego tak jest? Czy to nie byłoby świetne? Dlaczego więc nie? Dlaczego nie, ponieważ lubrykant może, ale nie musi, być konieczny lub dobry dla Ciebie i Twojego partnera. 

Dzieje się tak, ponieważ niektóre lubrykanty działają plemnikobójczo, a środkiem plemnikobójczym może być nonoksynol-9, który może podrażniać ściany pochwy lub odbytu, co prowadzi do większej szansy na przenoszenie chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV.  Powodując też ogólne drętwienie języka podczas seksu oralnego. Na ogół producent wyraźnie wskazuje, czy kondom zawiera środek nawilżający i czy ma działanie plemnikobójcze. Generalnie zaleca się kupowanie prezerwatywy tylko wtedy, gdy jest to wskazane. 

Ogólnie rzecz biorąc, bezolejowa, smakowa prezerwatywa jest świetna do stosunku oralnego. W przypadku stosunku pochwowego zależy to od tego, co lubisz. Bardziej naturalne doznania to tylko jeden z plusów, nawilżane prezerwatywy zmniejszają również przypadki przedwczesnego wytrysku. Większość marek oferuje gumki, które są delikatnie lub bardziej nawilżane, a także mogą używać lubrykantu na bazie wody lub żelu na bazie silikonu.

 • Kondomy ze zbiorniczkiem

Większość kondomów ma na końcówce zbiorniczek. Na górze kondomu jest niewielka przestrzeń, wystarczająca, aby złapać nasienie i zatrzymać je tam, by zapobiec ucieczce. Niektórzy mężczyźni preferują kondomy bez zbiornika, ale muszą upewnić się, że na końcu jest miejsce na gromadzenie się ejakulatu i aby uniknąć pęknięcia kondomu.

 • Wegańskie lub nie wegańskie

Większość gumek nie jest wegańskich, ponieważ są wykonane z lateksu i zawierają kazeinę, białko mleka. Na rynku dostępne są też prezerwatywy wykonane z jelit jagnięcich

 • Prezerwatywy nielateksowe

Standardowa prezerwatywa wykonana jest z lateksu, chociaż dla osób uczulonych na lateks, wegan lub szukających innej alternatywy, istnieją inne materiały, z których wykonane są prezerwatywy. Oto niektóre z nich:

 • Poliuretan: Prezerwatywy wykonane z poliuretanu, pewnego rodzaju plastiku, są najpopularniejszą alternatywą dla prezerwatyw lateksowych. Lepiej przewodzą ciepło.
 • Poliizopren: Te prezerwatywy są grubsze i mają tendencję do rozciągania się bardziej niż prezerwatywy poliuretanowe, są bardziej miękkie i mniej przypominają gumę, a w przeciwieństwie do gumek lateksowych nie zawierają żadnych alergizujących chemikaliów.
 • Skóra jagnięca: Są wykonane z jelita ślepego, błona znajdująca się w jelitach owcy. Są cienkie, wytrzymałe, a nawet biodegradowalne, ale nie chronią użytkownika przed chorobami wenerycznymi

Prezerwatywy z wypustkami i inne dostępne na rynku produkty

Na rynku istnieją też inne rodzaje prezerwatyw. Są to na przykład prezerwatywy z wypustkami, prezerwatywy prążkowane, gumki smakowe i wiele innych. Ich głównym atutem i zadaniem jest zwiększanie doznań. Czy jest to tak samo skuteczna metoda antykoncepcji? Oczywiście, że tak. Wskaźnik Pearla w przypadku bardziej nietypowych prezerwatyw nie różni się zbytnio od tych standardowych gumek – oczywiście jedynie w wypadku, gdy korzystamy z prezerwatywy we właściwy sposób! Wybór należy do Ciebie.

Rozmiary kondomów – jak wybrać odpowiedni?

Właściwy rozmiar gumki ma duży wpływ nie tylko na komfort osoby, ale także na to, jak bardzo zabezpieczeni jesteśmy podczas stosunku. Jeśli gumka jest za mała, może łatwo pęknąć podczas seksu i może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową. 

Większość dobrze dopasowanych kondomów całkiem dobrze pasuje do przeciętnego rozmiaru penisa. Jeśli czujesz, że nie dopasowujesz się dobrze lub masz większego penisa, możesz wybrać większy rozmiar, co da Twojemu penisowi więcej miejsca.  Z drugiej strony gumka, która jest zbyt duża lub zbyt luźna na czubku lub podstawie, może łatwo się zsunąć.

Jak używać prezerwatywy?

Sekwencja kroków, w jaki sposób założyć prezerwatywę, a następnie bezpiecznie ją zdjąć i zutylizować, jest następująca:

 • Sprawdź datę ważności prezerwatywy. Ta, której termin przydatności upłynęła, jest bardziej podatna na pęknięcie, ponieważ jej materiał z czasem się zużywa.
 • Sprawdź prezerwatywę pod kątem zużycia. Mogły być przechowywane w portfelu lub torebce i mogły zostać zmiażdżone lub zużyte.
 • Ostrożnie otwieraj opakowanie i staraj się nie używać zębów. Używając zębów możesz ją przypadkowo przerwać.
 • Umieść ją na czubku penisa. Jeśli nie używasz prezerwatywy zakończonej zbiorniczkiem, ściśnij prezerwatywę, aby wypuścić powietrze, dzięki czemu u góry jest miejsce na wytrysk.
 • Rozwiń ją do nasady penisa i upewnij się, że została rozwinięta do końca.
 • Jeśli prezerwatywa nie jest nawilżana, możesz dodać lubrykant na bazie wody. Unikaj stosowania lubrykantu na bazie oleju, ponieważ może to spowodować łatwe pęknięcie prezerwatywy.
 • Po wytrysku trzymaj podstawę prezerwatywy podczas wyjmowania penisa, aby zapobiec zsunięciu się.
 • Zdejmij prezerwatywę i zawiąż węzeł na jego końcu i wrzuć do kosza.

Prezerwatywy wewnętrzne, czyli najlepsze prezerwatywy kobiece

Prezerwatywy dla kobiet są również określane jako prezerwatywy wewnętrzne. Można je wprowadzić do pochwy na około 8 godzin przed stosunkiem, aby służyły jako bariera zapobiegająca ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową – przez niektóre nazywane jako najlepsze z możliwych form antykoncepcji i jedyny tego rodzaju dostępny na rynku produkt.

Prezerwatywa dla kobiet została opracowana przez Lasse Hessel. Kondomy dla kobiet są również dostępne z różnych materiałów. Zwykle mogą być wykonane z poliuretanu lub nitrylu (dowolnego związku organicznego, który ma grupę funkcyjną -C≡N).

Podsumowanie

Niezwykle ważne jest to, żeby odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy. Rozmiar i dopasowanie gumki to ważne czynniki determinujące nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo i lepsze doznania seksualne. Pamiętaj o odwiecznym porzekadle „Lepiej bezpiecznie niż żałować”. Postąpiłeś słusznie, kupując prezerwatywę, przede wszystkim, aby chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i pomóc w antykoncepcji.