Złamany penis i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Złamanie prącia polega na rozerwaniu błony białawej. Błona biaława to gumowata powłoka tkanki pod skórą, która pozwala penisowi zwiększyć swoją szerokość i długość, aby uzyskać pełną erekcję. Czasami pęka również tkanka erekcyjna znajdująca się pod błoną białawą. Często określana jest jako ciała jamiste.

Złamanie prącia to nagły przypadek medyczny. Jeśli tak się stanie, musisz jak najszybciej udać się do szpitala i prawdopodobnie będziesz potrzebować operacji. Szybkie leczenie może pomóc w zapobiegnięciu trwałym problemom seksualnym i moczowym.

Złamany penis – objawy złamania prącia

Jeśli dostaniesz ostry cios prosto w genitalia, Twój penis może być obolały i posiniaczony. Złamanie prącia jest poważniejszym urazem. Następujące objawy świadczą o możliwym złamaniu:

 • słyszalny dźwięk trzaśnięcia
 • nagła utrata erekcji
 • silny ból po urazie
 • pojawienie się ciemnych siniaków nad obszarem urazu
 • zgięty penis
 • krew wyciekająca z penisa
 • trudności w oddawaniu moczu

Złamane prącie – najczęstsze przyczyny

Do złamania prącia dochodzi, gdy nagły uraz lub zgięcie prącia powoduje pęknięcie błony białawej. Może również pęknąć tkanka erekcyjna poniżej błony białawej. Te bliźniacze ciała gąbczastej tkanki zwykle wypełniają się krwią, gdy jesteś podniecony seksualnie, zapewniając erekcję.

Złamanie może również spowodować uszkodzenie cewki moczowej. Cewka moczowa to kanał w penisie, przez który przepływa mocz.

Najczęściej spotykanymi przyczynami złamania prącia są:

 • zbyt mocne zginanie prącia podczas stosunku pochwowego
 • ostre uderzenie w penisa we wzwodzie podczas upadku, wypadku samochodowego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia
 • zbyt intensywna i agresywna masturbacja

Najczęstszą przyczyną złamania prącia u aktywnych seksualnie mężczyzn jest uraz podczas stosunku.

Jak może dojść do złamania penisa – czynniki ryzyka

Chociaż złamanie penisa może wynikać z urazu w dowolnej pozycji podczas stosunku płciowego, niektóre praktyki znacznie zwiększają szanse. U heteroseksualnych mężczyzn pozycja z kobietą na górze zwiększa ryzyko.

Kiedy penis jest chwilowo zablokowany przy wejściu do pochwy, cały ciężar kobiety może mocno zgiąć erekcję. Kobieta może również kołysać się zbyt mocno do przodu lub do tyłu, wyginając trzon penisa. Pozycja wejścia od tyłu również jest związana z urazami prącia.

Mężczyźni w niektórych kulturach Bliskiego Wschodu praktykują taqaandan, czyli zginanie prącia. Czynność ta polega na chwytaniu trzonu penisa we wzwodzie i zginaniu jego górnej części, aż usłyszy się dźwięk kliknięcia. Mężczyźni robią to z różnych powodów, na przykład:

 • gdy chcą się pozbyć niechcianej erekcji
 • próbując powiększyć lub wyprostować penisa
 • z przyzwyczajenia, to przypomina strzelanie kostkami

Szukanie pomocy

Jeśli podejrzewasz złamanie, jak najszybciej udaj się do lekarza. Nieleczone złamanie może spowodować trwałe uszkodzenie penisa. Może również prowadzić do trudności z erekcją, które nazywane są zaburzeniami erekcji.

Złamie prącia – jak wygląda diagnoza?

Lekarz może potwierdzić złamanie penisa na podstawie badania i omówienia okoliczności urazu. Może być konieczne wykonanie obrazowego badania medycznego, jeśli lekarz nie może postawić jasnej diagnozy na podstawie badania fizykalnego. Badania obrazowe urazów prącia obejmują:

 • specjalne zdjęcia rentgenowskie, zwane kawernozografią, które wymagają wstrzyknięcia specjalnego barwnika do naczyń krwionośnych prącia
 • USG penisa, w którym wewnętrzna struktura penisa jest obrazowana za pomocą fal dźwiękowych
 • rezonans magnetyczny – za pomocą skanera wykorzystującego pole magnetyczne i impulsy energii radiowej tworzone są szczegółowe obrazy wnętrza penisa

Konieczne może być również poddanie się specjalnym badaniom moczu, aby sprawdzić, czy cewka moczowa nie została uszkodzona. Spotyka to nawet 38 procent mężczyzn ze złamaniami prącia.

Najczęstsze badanie polega na wstrzyknięciu barwnika do cewki moczowej przez czubek prącia i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. To ujawnia wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości, o których chirurg będzie musiał wiedzieć przed operacją.

Leczenie złamania penisa

Złamania penisa zwykle wymagają operacji. Chirurg użyje szwów, aby zamknąć złamanie w błonie białawej i ciałach jamistych. Głównym celem leczenia jest przywrócenie lub utrzymanie zdolności do erekcji i zachowanie funkcji układu moczowego.

Regeneracja po tym jak dojdzie do złamania penisa

Po operacji pozostaniesz w szpitalu zwykle od jednego do trzech dni. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe i antybiotyki. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Całkowite wygojenie złamania po operacji zajmie kilka miesięcy. Po tym czasie powinieneś zgłosić się na badania, aby:

 • sprawdzić postępy leczenia
 • zbadać żyły i tętnice penisa
 • ocenić przepływ krwi

Nie powinieneś uprawiać seksu przez co najmniej miesiąc po operacji. Zapytaj swojego lekarza, co możesz zrobić, aby pomóc w rehabilitacji.

Operacja w ponad 90 procentach przypadków się udaje i prowadzi do całkowitego wyleczenia. Niektórzy mężczyźni mogą jednak odczuwać skutki uboczne, w tym zaburzenia erekcji, skrzywienie prącia i bolesne erekcje.

Co dalej, czyli rokowania w przypadku złamania prącia

Jeśli uważasz, że złamałeś penisa, udaj się do lokalnych służb ratunkowych. Rokowania są znacznie lepsze, gdy leczenie rozpocznie się w 24 godziny po wypadku. Po operacji penisa większość mężczyzn odzyskuje zdolność do erekcji i jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego.

Aby uniknąć obrażeń prącia, stosuj odpowiednie nawilżenie podczas seksu i zachowaj ostrożność podczas energicznych lub „ostrych” stosunków z pełną penetracją. Unikaj także prób wciskania na siłę sztywnego penisa w ciasną bieliznę lub przewracania się na brzuch podczas erekcji w łóżku. Jakakolwiek nagła siła wywierana na penisa we wzwodzie może spowodować większe lub mniejsze obrażenia.